Biuletyn
Biuletyn nr 1/14
STOWARZYSZENIA PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
XXV lata SPT, XIV rok Biuletyn Nr 1(51) marzec 2014 r.
SŁOWO WSTĘPNE
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Witam wszystkich członków SPT w reaktywowanym Biuletynie, który mam nadzieję będzie się ukazywał cyklicznie. To Pismo dla Was i o Was, dlatego serdecznie zachęcam do udziału w konkursach, przesyłania uwag i komentarzy, własnych propozycji tekstów, na adres monika.hyla@krakowianka-przewodnik.pl
21 lutego przypadł Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, choć w cieniu deregulacji, Kochani przyjmijcie najlepsze życzenia optymizmu, wytrwałości, wielu turystów i zdrowia!
Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT.
Monika Hyla
AKTUALNOŚCI
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze SPT
W dniu 31 marca 2014 roku (poniedziałek) odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszego Stowarzyszenia, na I piętrze w sali konferencyjnej KIK-u, Sienna 5.
I termin godz. 16.00
II termin godz. 16.30
Sesja 25-lecia SPT
14.03.2014 roku o godzinie 9.15 odbyły się uroczystości w Magistracie Miasta Krakowa, z okazji jubileuszu 25lecia istnienia SPT oraz z okazji Dnia Przewodnika. Barbara Bukowska przypomniała jak, kiedy i dlaczego powstało nasze Stowarzyszenie, prof. Fraciszek Ziejka opowiedział o XIX-to wiecznych wędrówkach do Krakowa, a prof. Mieczysław Rokosz zwrócił uwagę na wartości patriotyczne w przekazie przewodnickim, dr Karolina Grodziska prezentowała, jak opisywali Kraków w listach i pamiętnikach, goście odwiedzający nasze miasto.
Sesję uwieńczyły indywidualne spotkania i rozmowy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dawnych, dziś już historycznych, zdjęć wycieczkowych.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika
21 lutego przypadł Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Celebrując swoje święto, jak co roku członkowie SPT zaprosili mieszkańców Krakowa na bezpłatne zwiedzanie wybranych miejsc. Były to dwa spacery, które odbyły się 22 lutego „Po krakowskiej dzielnicy łacińskiej, czyli Dzielnicy Uniwersyteckiej” oraz na Kopcu Tadeusza Kościuszki.
SZKOLENIA
Żydowskie Muzeum Galicja
zakończyło kurs „Historia i kultura krakowskich Żydów” szkolenie dla przewodników miejskich, na którym miałam przyjemność wygłosić wkład „Jidische geist w literaturze”. Dla wszystkich chętnych przewodników muzeum od 1 marca wprowadziło specjalne karty przewodnickie, na podstawie których będzie wypłacać prowizje (karty są dostępne w recepcji Żydowskiego Muzeum Galicja). Podstawowy próg prowizji to 10 % od wartości zakupionych biletów. Karta upoważnia również do 7 % rabatu w muzealnej księgarni oraz jednego darmowego napoju w kawiarni muzeum podczas każdej wizyty z grupą.
MOCAK
gościło przewodników 18 lutego, którzy zwiedzali nowootwarte wystawy: „Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?”, „Kolaże” Wisławy Szymborskiej, Rune Erakera „Wysiedleni”, Aliny Dawidowicz „Cały świat w małych obrazkach”. Dla tych, co nie zdążyli, pozostaje zwiedzanie z kuratorem, które również uprawnia do przedłużenia certyfikatu (szczegóły na stronie muzeum www.mocak.pl oraz w artykule Barbary Bednarskiej na stronie naszego Stowarzyszenia, w Aktualnościach).
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”
od 18 lutego do 25 marca szkoli w swoich podwojach rzesze przewodników i sympatyków muzeum. Kurs zakończy egzamin, szczęśliwcy którzy potwierdzą swą wiedzę, otrzymają certyfikat uprawniający do oprowadzania po placówce. Zainteresowanie i liczba chętnych przekroczyła oczekiwania organizatorów.
Ojcowski Park Narodowy
Zapraszał przewodników z aktualnym certyfikatem na wykłady:
15 marca dr. hab. Bogdana Wiśniowskiego „Lasy Ojcowskiego Parku Narodowego”
24 stycznia dr. Miłosza Jodłowskiego pt. „Turystyka wspinaczkowa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej a ochrona przyrody”.
10 stycznia mgr Katarzyny Kozakiewicz pt. „Nietoperze – mało znane ssaki z naszego sąsiedztwa”.
KULTURA-NIE PRZEGAP
Premiera „Kamieni na szaniec”
Jeszcze na ekranach kin film się nie pojawił, gdy już rozgorzała dyskusja na jego temat. Dr Wojciech Feleszko, wnuk pisarza Aleksandra Kamińskiego, który posiada prawa do książki „Kamienie na szaniec” wycofał z filmu swoje nazwisko. Prof. Grzegorz Nowik, konsultant historyczny filmu podjął decyzję o usunięciu swojego nazwiska z czołówki filmu, Tadeusz Filipkowski, rzecznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyraził obawę, że film pokaże kłamstwa o Zośce, bowiem „Nie konsultowano ze środowiskiem batalionu „Zośka” scenariuszu filmu, a to było środowisko, z którego wywodziła się wspomniana grupa”. Według: „Nowik dla niezalezna.pl: Film „Kamienie na szaniec” to miejscami paszkwil na harcerstwo http://niezalezna.pl/52449-nowik-dla-niezaleznapl-film-kamienie-na-szaniec-miejscami-paszkwil-na-harcerstwo.
Scenariusz jest dziełem Dominika W. Rettingera i Wojciecha Pałysa .
Pomijając ocenę historyczną, według mnie film epatuje brutalnością, zbyt dosłownie pokazując sceny tortur (a gdzie magia kina i uruchomienie wyobraźni?). Drugim poważnym minusem jest fakt, że w filmie brak ukazania ważnej roli kobiet, np. łączniczek i sanitariuszek, według reżysera Glińskiego przedstawione bohaterki są albo histeryczkami, albo rozkapryszonymi pannami.
Mocną stroną filmu jest aktorstwo: zarówno debiutantów, jak i gwiazdorska obsada ról drugoplanowych: Danuty Stenki, Krzysztofa Globisza oraz świetne zdjęcia Pawła Edelmana. Wśród debiutantów warto wymienić dwa nazwiska: Tomasza Ziętka (kreował rolę Rudego) i Marcela Sabata (filmowego odtwórcy Zośki).
Film nakręcony jest na podstawie lektury, został ogłoszony ogólnopolski konkurs na esej dla uczniów, wspaniała promocja-wszystko to sprawi, że klasy szkolne na pewno będą chodzić do kina. Zachęcam nie tylko do oglądnięcia filmu, ale i rzetelnego zgłębienia tematu, warto mieć przecież własne zdanie.
Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”, w Wadowicach
Uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej w przebudowanym budynku nastąpi 9 kwietnia 2014. Uroczystość otwarcia domu i nowej zorganizowanej w nim ekspozycji rozpocznie się o godz. 17.00. Poprzedzi ją msza św. odprawiona w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. W ramach uroczystości odbędzie się koncert – oratorium symfoniczne: „Szukam was” – na wadowickim rynku.
Nowa multimedialna wystawa autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, obejmie cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem.
Niestety przewodnicy krakowscy, (którzy nie przeszli specjalistycznego kursu i nie zdawali egzaminu), nie będą mieli zgody na oprowadzanie w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II, w Wadowicach.
RUSZ GŁOWĄ
Zapraszam wszystkich do zabawy i konkursu, którego nagrodą będzie tytuł „Przewodnika z głową”. W tym numerze pytanie o dwie figury, które stoją nad wejściem do Urzędu Miasta Krakowa. Według prof. Michała Rożka, to rzeźby symbolizujące Pracę i Godność. Pytanie brzmi: dlaczego Pracę symbolizuje żaba, a Godność żółw…
Odpowiedzi proszę wysłać na adres: monika.hyla@krakowianka-przewodnik.pl
Brak możliwości dodawania komentarzy.